Menu Close

Maitinimo naujienos

Apie mus rašo

Galite pasiskaityti: Darželinukų meniu – net ekologiška pica

Darželis pripažintas įstaiga, teikiančia ekologiško viešojo maitinimo paslaugą

Viešoji įstaiga „Ekoagros“ vadovaudamasi Maisto tvarkymo veiklos vykdytojų veiklos kontrolės ir viešojo maitinimo veiklos ekologiškumo ženklo suteikimo tvarkos aprašu, patvirtintu LR Žemės ūkio ministro 2009-05-04 įsakymu Nr. 3D-309 su vėlesniais pakeitimais ir / ar papildymais (toliau – MĮ), 2023-01-11 nutarimo Nr. NUT-K-23-00011 pagrindu, Plungės lopšeliui – darželiui „Rūtelė“ (Reg. Nr. 220066Pv) išdavė sertifikatą Nr. SER-K-23-00017.
Šiuo sertifikatu pažymima, kad darželio maitinimo veikla ženklinama sidabriniu ženklu (ekologiškumo procento intervalas 60 – 90 proc.), gaminamas ekologiškas maistas vaikams nuo 70 proc. – 85 proc. ekologiškų žaliavų nuo visų įsigyjamų produktų.
Viešojo maitinimo veiklos ekologiškumo ženklas gali būti naudojamas ekologiško viešojo maitinimo veiklos reklamos tikslais, neklaidinant vartotojų, stenduose, plakatuose ir kt. nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų.

Geroji patirtis darželyje – ekologiški maisto produktai vaikų maitinime – ko reikia, kad būtų dar geriau?

Apie mus ir mūsų patirtis keičiant bendruomenės požiūrį į maistą, ekologiškumo paieškas rašo Raminta Bogušienė, sveiko maisto technologė ir sveikatos koučerė, vaikų ir dietinio maitinimo ekspertė, knygų autorė, lektorė, socialinio verslo VšĮ „Sveikatai palankus“ įkūrėja ir vystytoja, maisto saugos ir kokybės specialistė, ekologiškų maisto produktų sertifikavimo ekspertė, būsima dietistė, Lietuvos dietistų asociacijos narė.
Smagaus skaitymo:) Straipsnis

Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmų pirmininko Arūno Svitojaus padėka

Spalio 27 dieną, Plungės kultūros centre vyko tradicinė rudens Plungės rajono kaimo gyventojų ir žemdirbių šventė. Į ją buvo pakviesti Plungės Lopšelis-darželis Rūtelė darbuotojai. Renginio metu Darželiui įteikta LR Žemės ūkio rūmų pirmininko Arūno Svitojaus padėka už kokybiško lietuviško maisto populiarinimą.
Džiugu, kad noras, užsispyrimas ir nuolatinės įstaigos darbuotojų pastangos darželio vaikus maitinti ekologiškais ir pagal NKP sistemas pagamintais produktais, vertinamas ir įvertinamas!
Ačiū už bendrystę ir bendradarbiavimą, kad vaikų pusryčių, pietų ir pavakarių stalas būtų gausus spalvų ir skonių, tariame mūsų darbuotojams, partneriams ir patarėjams!

Respublikinė foto paroda „Sveikas maistas-sveikas vaikas“

Mūsų darželis dalyvauja Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programoje. Šį rudenį VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros Rinkos priemonių administravimo skyrius visas programoje dalyvaujančias mokyklas pakvietė dalintis savo patirtimis, kaip sekasi užsiauginti vaisius bei daržoves mokyklos darže. Mūsų ugdytiniai vasarą mėgavosi pomidorais, žirniais, ridikėliais, smaližiavo ir žemuogių, rinko vaistines žoleles. Šiemet pirmą kartą įsigijome ir remontantinių braškių, tikimės, kad sėkmingai peržiemojusios, vasarą jos vėl džiugins vaikus.  Jau antrus metus vaikai darželyje augina bulves, nuėmę jų derlių,-kepa jas folijoje arba išsiverda su lupena, mėgaujasi jomis, pagardinę sviestu ar kastiniu. Ugdytiniai aktyviai dirbdami mokyklos darže, „Žolinčiuje“ ne tik patiria daug teigiamų emocijų, bet ir sužino apie augalų teikiamą naudą.

“Kokybiško maisto šventė”

Rugsėjo 29 dieną įstaigos komanda dalyvavo konferencijoje “Kokybiško maisto šventė”, skirtoje ekologiškų ir pagal NKP sistemas pagamintų produktų viešojo maitinimo įstaigose propagavimui, informacijos sklaidai bei pozityvaus požiūrio į šiuos produktus formavimui.
Konferencijos metu LR Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pasveikino ir apdovanojo konkurso „Kokybe paženklintas maistas 2022“ nugalėtojus, geriausių 2022 m. Lietuvos ekologinės gamybos ūkių atstovus, savivaldybes ir jų darželius, kurie šiais metais pirmą kartą prisijungė prie Žemės ūkio ministerijos teikiamos paramos, vaikus maitinant ekologiškais ir nacionalinės kokybės produktais (daugiau apie nominantus straipsnyje: https://bit.ly/3SqShtX ).
Konferencijoje diskutuota apie maisto kokybės sistemas, viešųjų pirkimų organizavimo aktualijas, ES paramos teikimą ūkio ir verslo subjektams, ikimokyklinio ugdymo įstaigoms. Profesorius R. Stukas kalbėjo apie teisingos mitybos principus, sveikatai palankius produktus, doc. dr. K. Skauminas – apie sveikų smegenų “dietą”, leidžiančią žmogui kuo ilgiau išlikti jaunatvišku, energingu, smalsiu.

Ekologiškas ir NKP maistas Plungės lopšelyje – darželyje „Rūtelė“

2022 – ieji metai l/d „Rūtelė“ prasidėjo nauju projektu. Praėjusių metų pabaigoje Mokykla teikė paraišką gauti paramą pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles, patvirtintas LR Žemės ūkio ministro. Vasario antroje pusėje Mokyklą pasiekė žinia, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra prie ŽŪM priėmė sprendimą skirti paramą.
Investicija į vaikus, skatinant juos sveikai ir kokybiškai maitintis bei tausoti maistą – vienas Mokyklos tikslų, kurio nuosekliai ir kryptingai siekiame nuo 2018 metų. Kasdien įsitikiname, kad sveikas, kokybiškas, ekologiškas maistas yra svarbus kiekvienam žmogui, o maisto tausojimas ir apgalvotas vartojimas, padeda siekti darnaus vystymosi tikslų.
Mokykla, dalyvaujanti programoje, įsipareigoja per paramos laikotarpį vaikų maitinimui įsigyti ne mažiau kaip 60 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų. Darželinukai bus maitinami sveikatai palankiais produktais iš visų 10 grupių: mėsos ir jos produktų; pieno ir jo produktų; kiaušinių; grūdų produktų; duonos bei pyrago gaminių; aliejaus ir riebalų; vaisių ir jų produktų; daržovių ir jų produktų; uogų ir jų produktų; kitų (medaus ir kt.) maisto produktų. Norime, kad vaikai valgytų vietinę kokybišką produkciją, todėl sudaromos sutartys su vietos ūkininkais dėl maisto produktų tiekimo sezono metu. Produktų, kurių negalime pirkti iš vietos ūkininkų, įsigysime iš Ekoagros sertifikatus turinčių įmonių. Mokyklos meniu atsiras daug naujų produktų, todėl pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su VšĮ „Sveikatai palankus“. Kartu su partneriais ieškosime sprendimų kaip pagerinti valgiaraštį, kartu kursime naujus receptus, juos išbandysime bei pritaikysime mūsų vaikų poreikiams.
Ugdytinių tėveliams nereiktų nerimauti dėl galimo maitinimo paslaugos brangimo, nes darželinukų maitinimas kokybiškais produktais iš dalies bus kompensuojamas Paramos lėšomis.
Mums svarbi tinkama vaikų mityba, nes ji lemia harmoningą vaiko augimą, fizinį aktyvumą, stipresnį imunitetą bei gerą savijautą.

Plungės l/d „Rūtelė“ informacija

Akcija „Obuolį valgai – sveikas augi 2021“

Kiekvienais metais spalio 21 dieną minima Pasaulinė obuoliodiena, kuri skirta atkreipti visuomenės dėmesį į sveikos mitybos puoselėjimą.  Palaikydama šią iniciatyvą ir mūsų bendruomenė prisijungė prie respublikinio ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą vykdančių mokyklų akcijos
„Obuolį valgai – sveikas augi 2021“. Renginio metu prisidėjome prie respublikinio visuotinio obuolių valgymo rekordo ir „sukrimtome“  net  239 obuolius. Pasak vaikų, jie buvo „saldūs, sultingi ir traškūs“!


Darželio projektas „Pomidoras ir Morkytė“


Šį pavasarį darželyje įgyvendintas ilgalaikis, skatinantis rinktis sveikatai palankesnius maisto produktus,  projektas „Pomidoras ir Morkytė“. Projekto iniciatorės vaikų maitinimo organizatorė Jolanta Vilnienė ir Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Dovilė Reimarė. Edukacinių veiklų metu skatinome vaikus valgyti kuo įvairesnį maistą, ragauti naujų produktų, daugiau vartoti vaisių ir daržovių. Projekto metu visose 12-oje grupių atlikta išsami vaikų mitybos analizė, inicijuotas meniu atnaujinimas, į valgiaraštį įtrauktos „naujos“ daržovės, paįvairintas jų pateikimas vaikams. Priešmokyklinių grupių vaikai net pasirašė sutartis su pačiais savimi ir pasižadėjo daugiau vartoti vandens.

Respublikiniai konkursai

Jau penkeri metai kaip esame aktyvūs respublikinio projekto „Sveikatiada“ dalyviai. Šiais mokslo metais įsijungėme net į tris jų organizuojamus konkursus. Pirmojo konkurso – iššūkio „Pietų kovos“ metu vaikai ne tik susipažino su sveiko maisto piramide, analizavo įvairių maisto produktų naudą organizmui, bet ir sužinojo, kur ir kokių vitaminų galima rasti.
Iššūkyje „Sveikatiados šokio virusas“ dalyvavo net 155 mūsų lopšelio-darželio vaikai! Juos aplankė linksmasis, muzikalusis Šokio Virusiukas, pakvietęs vaikus į bendrus ratelius, ritmines kompozicijas bei improvizacijas.
Iššūkis „Užkandžių fiesta“ buvo tikra palaima visiems vaikams. Jie nusprendė, kad patys skaniausi „užkandukai“ tai – pačių užaugintų daržovių sveikuoliški sumuštinukai ir džiovinti obuoliukai! Vaikai ankstyvą pavasarį patys sėjo bei prižiūrėjo įvairiausias daržoves, o sulaukę jų derliaus pasigamino sumuštinukų su špinatais, pipirnėmis, krapais, svogūnų laiškais, vaišinosi pirmaisiais žirniais. O kai obuolių nespėdavo suvalgyti, – juos džiovindavo.