Menu Close

Sveikata visus metus

“Sveikata visus metus” nuostatai

Birželio mėnesio iššūkis „Vasaros žolynai mūsų sveikatai“

Mūsų darželio komanda „Rūteliukai Sveikatukai“ (vadovai Edvina Rimeikė, Danguolė Norvaišienė, Jūratė Gedvilaitė) drauge su visa darželio bendruomene noriai priėmė ir įgyvendino birželio mėnesio iššūkį „Vasaros žolynai mūsų sveikatai“ (E. Šimkūnaitės lobių beieškant)
Jau penkeri metai įstaigoje darbuotojų ir vaikų prižiūrimas klesti vaistažolių darželis, pavadintas „Žolinčiumi“. Jame auginame-čiobrelius, nakvišas, raudonėlius, medetkas, ramunėles, juozažoles, melisas, baltažiedes notreles, citrinines bei paprastąsias mėtas. Kasmet vasaros laikotarpiu vaistažolių derliaus nuėmimas… Jų prisirenkame tiek, kad pakanka visus metus ne tik patiems gardžiuotis kvapniomis arbatomis, bet galime pavaišinti svečius bei padovanoti jiems arbatos mišinių.
Vaikai jau žino, kad mėtas, čiobrelius kuo daugiau nukarpome, tuo tankiau atželia; kad ramunėlių, nakvišų renkame tik žiedelius; o medetkų žiedai-labai lipnūs ir po jų rinkimo tenka plautis rankas…
Tad ir šį birželį ne kartą lankėmės „Žolinčiuje“, stebėjome, kaip auga mūsų vaistiniai augalai, gardžiavomės kvapnia arbata. Pedagogės organizavo vaikams edukacinius užsiėmimus bei išvykas, kurių metu susipažino su vaistiniais augalais, jų nauda, mokėsi atpažinti juos, atskirti pagal jų aromatą.
„Varpelio“ grupės vaikai ne tik  mėgavosi gardžia pačių surinktų mėtų bei ramunėlių arbata, mokėsi kvėpavimo pratimų, bet ir  surengė nuotolinį koncertą tėveliams „Burbulų muzika“ (įrašu pasidalino grupės FB).
„Linksmučių“ grupės vaikai su dideliu džiaugsmu „nuėmė“ vaistažolių pirmąjį derlių ir pasirūpino tinkamu žolelių džiovinimu. O tęsdami pažintį su žolynais, lankėsi energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parke, esančiame Plungės rajone. Edukacinės išvykos metu vaikai mėgavosi gausybes įvairiausių augalų aromatais, spalvų bei formų įvairove, ieškojo pažįstamų ir atrado naujų augalų.
„Riešutėlių“ gr. vaikai tapo tikrais „detektyvais“ ir nusprendė ieškoti, kur galima rasti mėtas. Jų  „ieškojo“ savo bei tėvelių dantų pastose, saldainiuose-ledinukuose, šokolade, arbatoje, darželio „Žolinčiuje“, mamos darže. Vaikai prisiminė, kad ir jų  tėvelių pasta kvepia mėtom, tačiau jos nerado savo pastoje. Mažieji „detektyvai“ nusprendė, kad šokoladas su mėtų įdaru kvepia gardžiai, tačiau valgyti jį „aštru, neskanu“.  Pasak jų „gerti mėtų  arbatą-gardu, o ją burbuliuoti, „užvirti“,-labai smagu!“ Tad vaikų manymu,- Mėta yra žolių karalienė!
Edukacinėje išvykoje „Medaus klėtelėje“ pas bitininką D. Abrutį, vaikai sužinojo, koks gardus ir aromatingas augalų žiedų medus, ragavo aviečių ir pirmojo pavasarinio medaus. Apžiūrėjo labiausiai bitučių lankomus medingus augalus-barkūnus, medutes, stebėjo bitučių darbą, klausėsi jų dūzgimo.
Baigiasi birželis, bet veikla tęsis… Dar nenuimtas juozažolių, čiobrelių, ramunėlių derlius, netrukus vėl suvešės mėtos, melisos, pražys mūsų liepos! Tad veiklos pakaks visai vasarai…

P.S. Nuotraukų koliaže atsispindi vaikų veiklos grupėse, „Žolinčiuje“, edukacinėse išvykose.

Gegužės mėnesio iššūkis „Jeigu kiekvienas šluotų ties savo durim, tai visa gatvė būtų švari“

Plungės lopšelio-darželio „Rūtelė“ komanda „Rūteliukai Sveikatukai“ (vadovai Edvina Rimeikė, Danguolė Norvaišienė, Jūratė Gedvilaitė) drauge su visa darželio bendruomene noriai priėmė ir įgyvendino gegužės mėnesio iššūkį „Jeigu kiekvienas šluotų ties savo durim, tai visa gatvė būtų švari“ (Aš ir aplink mane).
Mūsų bendruomenė kasmet balandžio mėnesį organizuoja talkas, kurių metu vaikai ir suaugę tvarko ne tik savo darželio teritoriją, bet ir artimiausią aplinką už įstaigos ribų. Todėl turime pakankamai grėbliukų, karučių, kibirėlių ir kitų reikalingų priemonių. Džiaugiamės, kad darželyje yra ir dvi dėžes žaliosioms atliekoms.
Šiemet, dėl šalto pavasario, talka „persikėlė“ į gegužės mėnesį ir kaip tik sutapo su projekto iššūkiu. Vaikai grėbė pernykščius lapus, rinko nukritusias medžių šakas, kankorėžius (jais papildė „Sveikatingumo takelį“), nušlavė takelius, rinko bei rūšiavo šiukšles. Suaugusieji sodino gėles, paruošė daržo ežias pavasarinei sėjai.
Su didžiausiu užsidegimu vaikai įsijungė ir į grupės tvarkymą, jie valė rūbų spinteles, savo stalčiukus, stalus, kėdutes ar žaislų lentynas. Tačiau pačia mėgstamiausia  „lopšelinukų“ ir  „darželinukų“  veikla išliko-žaislų plovimas!
Visi drauge džiaugiamės sutvarkyta grupių vidaus bei lauko aplinka ( „Kur švara ir tvarka, ten gyvena  Sveikata“!) ir manome, kad gegužės mėnesio iššūkį įgyvendinome!
P.S. Nuotraukų koliaže atsispindi vaikų veiklos grupėse, atliekant „generalinį“ švarinimąsi bei akimirkos iš talkų darželio teritorijoje bei už jos ribų .

Balandžio mėnesio iššūkis „Juokas-vienintelis užkrečiamas dalykas, kurio nereikia bijoti ir saugotis“

Plungės lopšelio-darželio „Rūtelė“ komanda „Rūteliukai Sveikatukai“ (vadovai Edvina Rimeikė, Danguolė Norvaišienė, Jūratė Gedvilaitė) drauge su visa darželio bendruomene noriai priėmė ir įgyvendino balandžio mėnesio iššūkį „Juokas-vienintelis užkrečiamas dalykas, kurio nereikia bijoti ir saugotis“.
Šį kartą, priimdami iššūkį, kėlėme sau įvairius klausimus, ar dažnai juokiamės? Kodėl būdami suaugę, juokiamės tik žiūrėdami komediją, ar išgirdę juokingą anekdotą, o vaikai, rodos moka juoktis visiškai be priežasties? Kodėl, žinodami, kad juokas –labai svarbus mūsų gerai savijautai ir imunitetui, nesinaudojame tokiu geru „vaistu“?
Tad nusprendėme šį mėnesį išsamiau paanalizuoti, kas tai yra juoko terapija bei juoko joga. Labiausiai mus sudomino mokslininkų išvada, kad mūsų smegenys nesupranta, ar juokiamės iš tikrųjų, ar dirbtinai, vis tiek vyksta organizme teigiami pokyčiai, gaminasi laimės hormonas. O sužinoję, kad juoko joga yra būtent apie juoką be priežasties,- išbandėme tai praktiškai. Su pedagogais pasidalijome juoko jogos įvairiausiais įrašais ir pasiūlėme drauge su vaikais juos peržiūrėti bei fiksuoti, ar tikrai tai veikia. Vaikų plačios šypsenos, užfiksuotos nuotraukose bei pedagogų pasakojimai, patvirtino, kad juokas tikrai „užkrečia“! Iš pradžių vaikai nesuprato, kas vyksta, jų veiduose matėsi nuostaba, vėliau pasirodė nedrąsūs šyptelėjimai, peraugę į krykštavimą ir natūralų juoką! Pedagogai taip pat neliko abejingi, neatsilaikė juoko jogai ir įsitikino, kad tai veikia! Manome, kad šias praktikas galėsime puikiai panaudoti ir ateityje, nes tai tikrai smagu ir naudinga!
Kitos šio mėnesio išbandytos veiklos „Linksmieji pakutenimai“. Jų tikslas-pakutenti ir prajuokinti draugą. Drauge su vaikais mokėmės, kaip švelniai padaryti taip, kad draugui patiktų ir būtų linksma abiem!
Džiaugiamės, kad įgijome naujų žinių ir jas pritaikėme praktikoje.
O, kad juokas gerina savijautą geriausias įrodymas- vaikų lankomumas (iš 225 vaikų į darželį kasdien ateina 192!)
Manome,-balandžio mėnesio iššūkį įgyvendinome!
P.S. Nuotraukų koliaže atsispindi vaikų emocijos.

Kovo mėnesio iššūkis „Jaunas judėsi-senas nesigailėsi“

Mūsų darželio  „Rūteliukų Sveikatukų“ komanda drauge su visa darželio bendruomene noriai priėmė ir įgyvendino ir šį kovo mėnesio iššūkį.
Visą mėnesį kiekvieną rytą pradėjome rytine mankšta (kaip ir visus metus), labai daug laiko praleidome gryname ore ir didelį dėmesį   skyrėme aktyvių veiklų organizavimui lauke, pasitelkėme įvairių sportinių priemonių bei sportinį kiemo inventorių. Net ir Kovo 11-ąją šiemet šventėme kitaip nei įprastai! Tad renginiui „Švenčiame Lietuvą“, darželio kieme sukūrėme aplinką, skatinančią vaikus aktyviai veikti, judėti, kurti… Vaikai šventės metu žaidė judrius žaidimus, dalyvavo estafetėse,  panaudodami konstruktorius statė didelę Lietuvos vėliavą, dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Lobio beieškant…“. O minėdami pasaulinę Dauno sindromo dieną, pedagogai kūrė įvairius šokius bei mokė vaikus,  ir kovo 19-ąją, mūvėdami skirtingas kojines, aktyviai dalyvavo akcijoje „Sušok skirtingų kojinių šokį“.
Ypač džiaugėmės užsitęsusia gražia žiema,-(vasario mėnesio pabaigoje ir net kovo pradžioje) vyresniųjų ir priešmokyklinių  grupių vaikai važinėjosi rogutėmis ant Plungės slidinėjimo trasos Mortos kalno.
Tenkindami vaikų judėjimo poreikį, įrengėme darželio fojė alpinistinę laipiojimo sienelę „Sek paskui savo svajones…“, visose grupėse-judriąsias saleles „Linksmosios pėdutės“ bei „Žaidimai-klasės“, o darželio kiemo erdves papildėme mūsų darbuotojų dekoruotais paukščiais-vėjo malūnėliais, skatinančiais vaikų fizinį aktyvumą.
Manome, kad visos bendruomenė kūrybingumo ir sutelktumo dėka,- kovo mėnesio iššūkį įgyvendinome!
P.S. Nuotraukų koliaže atsispindi kovo mėnesio iššūkio veiklos.

Vasario mėnesio iššūkis „Šiandien esu labai turtingas, nes esu sveikas“

Mūsų darželio „Rūteliukų Sveikatukų“ komanda (vadovai Edvina Rimeikė, Danguolė Norvaišienė, Jūratė Gedvilaitė) drauge su visa darželio pedagogų bendruomene aktyviai įsitraukė į projekto „Sveikata visus metus 2021“  iššūkio „Šiandien esu labai turtingas, nes esu sveikas“ įgyvendinimą. Grupių veiklas inspiravo edukacinis leidinys vaikams  „Emocijų karalystė arba kaip suprasti emocijas“. Visose darželio grupėse  „Ryto rato“, pokalbių, užsiėmimų metu vaikai  nuo 3 iki 7 metų amžiaus sužinojo, kad nėra blogų ar gerų emocijų, būna tik bloga jų išraiška, netinkamas elgesys.. Visų grupių pedagogai atrinko įvairiausių savo grupių vaikų nuotraukų, kuriose atsispindi skirtingos emocijos ir drauge su vaikais jas analizavo, pabandė įvardinti. Visų organizuotų veiklų išvada: „Mes esame turtingi, nes sveiki. Mes esame Karaliai! Mes esame sveiki ir žinome, kad Mūsų Emocijų Karalystėje sugyvena šiltas Apsikabinimas, graudus Liūdesys, dygliuotas Kerštas, rėksnys Pyktis, susiraukėlis Pavydas, kartus Nusivilimas ir t.t…. todėl mes galime mylėti, draugauti, džiaugtis, net bijoti, liūdėti ar nerimauti…“
P.S. Nuotraukų koliažas sudarytas iš grupėse atrinktų nuotraukų, atspindinčių vaikų emocijas.